Site Loader
hitachi

Od wyboru tarcz do metalu zależy komfort naszej pracy. Wszystkie ich rodzaje opisuje się kilkoma podstawowymi parametrami. Część z nich dotyczy ścierniwa, a pozostałe wielkości oraz grubości koła tarczy. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre tarcze do metalu są przeznaczone jedynie do cięcia, z kolei bardziej zaawansowane produkty można zastosować także do szlifierek, aby posłużyły w szlifowaniu metalu. W ten sposób możliwe będzie wygładzenie powierzchni.

Właściwości tarcz dotyczące norm użytkowych

Tarcze do metalu, aby zostały dopuszczone do sprzedaży muszą spełniać określone normy. Dotyczy to przede wszystkim trwałości, odporności na rozgrzewanie oraz szybkość zużywania. Niektórzy producenci oznaczają swoje produkty certyfikatem OSA, tj. Organizacji Bezpieczeństwa i Jakości Narzędzi Ściernych. Ta jednostka wypracowała standardy, które stanowią cel dążeń każdego producenta tarcz do metalu. Posiadanie takiego oznaczenia to gwarancja użyteczności i bezpieczeństwa przy stosowaniu tego narzędzia.

Rodzaj zastosowania tarcz do metalu

Tarcze do metalu charakteryzują się także zróżnicowanym zastosowaniem. Najczęściej poszukiwanym typem są te, które montuje się do szlifierki kątowej. Mogą one także ciąć, wszystko zależy od zakupionego przez nas modelu. Tarcze do metalu montowane do przecinarki rzadko stosowane są do szlifowania, częściej w przypadku czynności przecinania. Ostatnim rodzajem są tarcze do metalu z adapterem do wiertarki, które kupuje się ze względu na uzyskane różnice w prędkości obrotowej wiertarek.

Jak poprawnie założyć tarcze?

Do każdego produktu załączona powinna być instrukcja, ale warto również zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Warto jak dokładnie spasować średnicę trzpienia i otworu montażowego w tarczy, a także zabezpieczyć ją na właściwym miejscu. Zanim tarcze do metalu zostaną zamontowane to należy wystudzić i oczyścić wrzeciono. Spójrzmy na uszczelki w kołnierzu oporowym, czy są w dobrym stanie. Wówczas cięcie, szlifowanie będzie bezpieczne.

Łukasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *